Jak szybko i tanio przedłużyć rękaw u kurtki i płaszcza?

Ten kto nigdy nie miał problemu z za krótkim rękawami, ten… nie zna prawdziwych ludzkich dramatów! Nie zliczę ile fajnych ubrań przeszło mi koło nosa właśnie z tego powodu. Szybciej już policzyć te pasujące. Ale co gdyby… można było temu jakoś zaradzić? Opowiadałam kiedyś na instagramie w jaki sposób wykonać to w przypadku kurtki i tu sprawa wydaje się dość prosta. Ten wpis tworzę jednak głównie z powodu rozwiązania, które można wykorzystać przy płaszczach!

Przedłużanie rękawa u kurtki

Rozwiązanie nr 1 – Ściągacz

W przypadku kurtki najlepszym rozwiązaniem jest ściągacz – taki, który możemy odpruć od innego ubrania (kurtki/swetra/polara, w którym już nie chodzimy), bądź zamówić gotowy z internetu. Tu wstawiam przykładowy za niecałe 8zł, gdzie w zestawie jest 1 para i szeroki wybór kolorów. 7 dodatkowych centymetrów za 8zł? Dla mnie bomba.

Kolejnym krokiem jest już „tylko” ich doszycie:) Samemu bądź korzystając z usługi krawieckiej. Taka usługa doszycia ściągaczy powinna oscylować w kwocie 20-50zł (dokładne stawki można sprawdzić googlując po haśle „cennik usług krawieckich”, „doszycie ściągaczy do rękawów”). Ja mam jedno sprawdzone miejsce w mojej rodzinnej okolicy, gdzie dla przykładu zawsze naprawiam zepsute suwaki – wszycie nowego to u nich koszt 20zł.

Na zdjęciu pokazuje swoją kurtkę, do której doszyłam ściągacz od innej, w której już dawno nie chodziłam.

Ściągacze rzecz jasna mogą być o różnej długości – krótsze, dłuższe. Nawet jeśli rękaw danej kurtki wygląda na nas jak 3/4, da się to „naprawić” przy użyciu odpowiednio długiego ściągacza. Przykładem takiego rozwiązania jest zdjęcie poniżej:

Rozwiązanie nr 2 – Rękawice bezpalcowe

Do przedłużenia nadadzą się też rękawice bezpalcowe. Można je wszyć do rękawa 3/4, jak i dłuższego, gdzie potrzebujemy tylko paru centymetrów, które idealnie zakryją nasze dłonie przed zimnem. W przypadku zdjęcia po prawo dobrze widać, że opcja na kciuk jest dowolna – można z niej korzystać, bądź nie, chowając całą dłoń w ściągaczu.

Rozwiązanie nr 3 – Sztuczne futro

Tu sytuacja wygląda podobnie. Wystarczy zaopatrzeć się w futerkowe obszycie (można je kupić na OLX, czy Allegro) i przyszyć samemu bądź zanieść do krawca.

Przedłużanie rękawa u płaszcza

Pozostaje pytanie, co z płaszczami? Chodzi w końcu o to, aby zrobić to naturalnie, zachowując ich elegancką formę. Natknęłam się niedawno na zdjęcie poniżej, które zainspirowało mnie do tego, jak można osiągnąć ten efekt.

Rozwiązanie nr 1 – Ozdobny mankiet

Jak już widzicie, rozwiązaniem jest mankiet! Sprawiający wręcz wrażenie, że rękaw jest za długi i musimy go podwijać:)) Oczywiście na zdjęciu kobieta prezentuje pod płaszczem koszulę, ale co gdyby rękaw w płaszczu miał imitację takich koszulowych mankietów?

Doszyte mankiety (niekoniecznie białe i niekoniecznie cienkie – to może być dowolny kolor i dowolna grubość, wedle preferencji) będą jednocześnie prostym, jak i eleganckim rozwiązaniem. Dla mnie genialne! Poczułam się, jakbym co najmniej na nowo odkryła koło.

DIY, czyli zrób to samemu

Pomyślałam, że taki mankiet można zrobić samemu, ucinając go chociażby z rękawa jakiejś grubszej koszuli (sztruksowej/ flanelowej itp.). Np. do płaszcza w kolorze ecri pasowałby zarówno mankiet w tym właśnie kolorze, jak i bieli, czy też dowolnie inny, wedle gustu. Poniżej wklejam jakieś przykładowe koszule (po lewo koszula Reserved z „mięsistej dziadziny”, a po prawo koszula sztruksowa z H&M), które wydają się idealne do tego celu.

Oczywiście zdjęcia i linki są dla przykładu. Doszycie rękawa w ten sposób, to opcja dla osób, które mają gdzieś na zbyciu takie koszule lub trafiły na fajną promkę. Absolutnie nie namawiam nikogo, żeby kupował koszulę za 200zł, po to tylko, aby uciąć z niej rękawy:)

Rękawy mogą mieć też formę rozkloszowanych mankietów, jak np. tutaj:

A rękawy takiego swetra byłyby idealne do tego rozwiązania (chodzi o sam rozkloszowany koniec, który przyszyty mógłby frywolnie wystawać zaa rękawa, dodając oczywiście parę cm):

Gotowce

Przy okazji próbowałam znaleźć jakieś gotowe sposoby, które można od razu zaaplikować i niestety, ale wśród polskich stron… pustki. Za to Aliexpress jak zwykle niezawodny. Poniżej wrzucam parę przykładowych ofert z „fałszywymi” mankietami w ramach inspiracji. Moimi faworytami są zdecydowanie te koronkowe i plisowane!

PS: Takie eleganckie mankiety można również zrobić samodzielnie, ucinając z bluzki, w której już nie chodzimy, czy też poszukać wśród kolekcji vintage na grupach fb itp.

Link do mankietu

Link do mankietu

Link do mankietu

Link do mankietu

Rozwiązanie nr 2 – Ściągacz/ sweter

Podobnym rozwiązaniem do wywiniętego mankietu koszuli, jest doszycie kawałka materiału, imitującego wywinięty spod spodu sweter. Bądż też – zastosowanie ściągacza, tak jak i w kurtce.

Chodzi o efekt, ktory wyglądałby mniej więcej tak:

Na zdjęciu po prawo, gdyby płaszcz i wystający skrawek swetra był w identycznym kolorze, tworzyłoby to zgraną całość, choć z bielą też wygląda to fajnie. Poniżej natomiast przykład z użyciem ściągacza:

Rozwiązanie nr 3 – Mankiet futerkowy

Obszycie futerkowo sprawdzi się także i w płaszczu. Tak jak pisałam wcześniej – polecam szukać na różnych aukcjach, typu OLX czy Allegro.

Tu przykłady elementów gotowych już tylko do wszycia:)

WSKAZÓWKA

Zanim zdecydujemy się na przedłużenie, zawsze warto na początku sprawdzić, czy jest możliwość przedłużenia rękawa poprzez odprucie obecnego. Często niektóre rekawy mają wewnętrz podszyty nadmiar materiału, który można odpruć, ciesząc się dodatkowymi centymetrami. Później oczywiście tak odpruty materiał wypada ładnie obszyć na maszynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *